کلید کامپکت زیمنس

کلید اتوماتیک یا کلید کامپکت، نوعی سوئیچ حفاظتی است که جهت حفاظت سیستم و تجهیزات استفاده می‌گردد.
کلیدهای کامپکت یا کمپکت زیمنس قابلیت تنظیم جریان، حفاظت اتصال کوتاه و حفاظت اضافه جریان رادارند. این کلیدها قابلیت نصب در ورودی مدار برای کلید زنی باقدرت قطع‌های مختلف وجود دارد.
بدنه این نوع از کلیدها از نوع خاصی از قالب‌های تزریقی ساخته می‌شود و ازجمله خصوصیات آن‌ها کوچک بودن ابعاد آن‌ها و از معایب آن‌ها می‌توان به عدم امکان سرویس و تعمیر آن‌ها و کمتر بودن قدرت قطع آن‌ها نسبت به کلیدهای هوایی اشاره نمود.
کلیدهای اتوماتیک تا رنج ۱۲۵۰ آمپر از نوع کامپکت یا کمپکت و کلیدهای با جریان نامی بالاتر از نوع هوایی می‌باشند.
در کلیه تابلو برق‌های کارخانجات جهت حفاظت و کنترل برق ورودی از کلید اتوماتیک زیمنس استفاده می‌شود.
این کلیدهای کامپکت یا کمپکت به‌ منظور حفاظت از تجهیزات صنعتی در برابر اضافه‌ بار و جریان اتصال کوتاه به کار گرفته می‌شود.
دلیل استفاده از کلید کامپکت یا کمپکت زیمنس این است که فیوزهای تابلو برق همیشه نمی‌تواند عمل حفاظت موضعی را به‌ طور کامل و بدون خطا انجام دهد، از طرفی درصورتی‌که نیاز به قطع هم‌زمان سه فاز باشد نمی‌توان از فیوز و کلید فیوز استفاده کرد.
کلید اتوماتیک زیمنس پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد یا هر عامل دیگری بلافاصله آماده بهره‌برداری مجدد می‌باشد.
رها خدمات اتوماسیون صنعتی و الکتروموتور زیمنس را ارائه می دهد.

مزایای کلید کامپکت

کلید خودکار پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد و یا هر عامل دیگری بلافاصله مجدداً آماده بهره‌برداری می‌باشد.

  • با کمک کنتاکتهای فرعی که در آن تعبیه‌شده می‌توان وضعیت کلید را در هر حالت (قطع، وصل یا وقوع خطا) توسط سیگنال تعیین و در اطاق فرمان منعکس کرد.
  • ساختمان این کلیدها به‌ گونه‌ای است که اگر کلید را بر روی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندیم، در ضمن عمل بسته شدن، رله اضافه جریان کلید به‌سرعت وارد عمل شده و مدار را قطع می‌کند.

کلید هوایی زیمنس

کلیدهای هوایی زیمنس انواع دیگری از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف زیمنس هستند که در آمپراژ بالا مورد استفاده قرارمی گیرند. حد بالای جریانی کلید هوایی زیمنس تا ۶۳۰۰ آمپر می‌باشد. آمپر این کلیدها از ۶۳۰ تا ۶۳۰۰ می‌باشد و دارای دو نوع ثابت و کشویی می‌باشد.
کلیدهای هوایی معمولاً در ورودی‌های تابلوهای برقی کاربرد دارند کلیدهای هوایی دارای رله‌هایی که در داخل خود کلید جاسازی‌شده‌اند می‌باشند.
ویژگی اصلی این رله‌ها خاصیت ریلی داشتن یا تأخیری بودن آن‌هاست. مکانیزم قطع و وصل این کلیدها معمولاً به‌صورت فنر شارژ شده است. بدین‌صورت که فنر مکانیزم توسط اهرم و به‌صورت دستی و یا توسط یک موتور الکتریکی شارژ شده و کلید در وضعیت آماده برای بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
کاربرد کلید اتوماتیک هوایی زیمنس در ورودی تابلوهای برق بوده و در همه تابلوهای برق فشار ضعیف مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ مانند تابلوهای برق:

  • صنایع سیمان
  • صنایع نفت
  • صنایع مخابرات

کلیدهای هوایی را، می‌توان به‌عنوان كلید زمین نیز استفاده كرد. بدین‌صورت كه پس از بیرون‌ آوردن كلید از داخل تابلو، توسط اهرم مربوطه ورودی‌های كلید به هم متصل می‌شوند. با جا زدن كلید داخل تابلو، این ورودی‌ها زمین شده كه باعث می‌شود تا مصرف‌كننده پشت كلید، از نظر الكتریكی زمین شود. این وضعیت توسط صفحه‌ای در جلوی كلید نشان داده می‌شود. در کلید اتوماتیک هوایی زیمنس ممکن است از فیوزهای فشارقوی جهت حفاظت در برابر جریان‌های اتصال کوتاه استفاده‌شده باشد.
مکانیزم قطع و وصل کلید اتوماتیک هوایی زیمنس معمولاً به‌صورت فنر شارژ شده است. بدین‌صورت که فنر مکانیزم توسط اهرم و به‌صورت دستی و یا توسط یک موتور الکتریکی شارژ شده و کلید در وضعیت آماده برای بهره‌برداری قرار می‌گیرد. با فشار دادن دکمه ON بر روی کلید وصل و با فشردن دکمه Off کلید قطع می‌شود.

برای مشاهده محصولات کلید کامپکت زیمنس اینجا را و کلید هوایی زیمنس اینجا را کلیک کنید

Top